Aktualijos

Balandžio 2-oji – didžiojo Anderseno gimimo diena! Mes ją šventėme!

     H.K.Anderseno pavardę žino visas pasaulis. Ne tik pavardę, bet ir  jo sukurtas pasakas apie bjaurųjį ančiuką, princesę ir žirnį, Mažąją undinėlę.

     H.K. Andersenas gimė 1805 m. balandžio 2 d. Odensėje neturtingų tėvų šeimoje. Rašytojo tėvas buvo batsiuvys, o ir pats H.K. Andersenas, dar vaiku būdamas, mokėsi šio amato dirbdamas pameistriu fabrike. 14 metų H.K. Andersenas atvyko į Kopenhagą, tikėdamasis tapti aktoriumi ar baleto šokėju. Tapo rašytoju. Pirmoji knyga, išspausdinta jo paties vardu, buvo Kelionė pėsčiomis.
1833 m. H.K. Andersenui kaip jaunam, daug žadančiam poetui, buvo paskirta karališkoji premija. Už gautus pinigus rašytojas daug keliavo; įspūdžius aprašė kelionių apybraižose. Gal todėl pirmojo pripažinimo H.K. Andersenas sulaukė ne tėvynėje, bet užsienyje - Vokietijoje ir Anglijoje.( Daugiau apie Anderseną pasiskaityk  Rašyk.lt)                    

     Šiemet H.K.Anderseno gimtadienį šventė 14 mūsų gimnazijos aštuntokų. „Puota“ vyko Vilniaus nacionaliniame dramos teatre. Buvome „vaišinami“ tokiu penu: aperityvui – pačios naujausios ir įdomiausios knygos vaikams už leidyklos kainą (t.y., pigiau nenusipirksi niekur!).

     Pagrindinis patiekalas - Apdovanojami reikšmingiausių 2016 metų vaikų ir paauglių knygų kūrėjai (Tarptautinės vaikų knygos dienos idėją 1966 m. iškėlė viena iš IBBY įkūrėjų Jella Lepman (1891–1970). Nuo 1967 m. ši diena švenčiama kasmet balandžio 2-ąją ir sutampa su Hanso Christiano Anderseno gimtadieniu.):

1.Prano Mašioto premija – Ilonai Ežerinytei už geriausią metų vaikų ir paauglių knygą „Sutikti eidą“ (leidykla „Alma littera“).

2.Antroji premija – Tomui Dirgėlai už geriausią knygą vaikams „Domas ir Tomas“ (leidykla „Tyto alba“).

3.Geriausios metų knygos mažiausiems skaitytojams premija – Giedrei Rakauskienei ir Jurgai Šulskytei, sukūrusioms paveikslėlių knygą „Dramblys ir antis“ (labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“).

4.Domicėlės Tarabildienės premija – už gražiausią metų knygą – Aušrai Kiudulaitei, iliustravusiai Evelinos Daciūtės knygą „Laimė yra lapė“ (leidykla „Tikra knyga“).

5.Premija už meniškiausias dvispalves iliustracijas – Daliai Karpavičiūtei, iliustravusiai Monikos Krikštopaitytės knygą „Kultūringa pelė Stasė“ (Modernaus meno centras).

6.Aldonos Liobytės premija – už reikšmingiausią metų debiutą – Ilonai Ežerinytei už pasakų knygą vaikams „Šunojaus diena“ (labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“).

7.Adomo Druktenio premija – už reikšmingiausią ir meniškiausią metų vertimą paaugliams – apdovanota Rūtos Jonynaitės iš vokiečių kalbos išversta Susanos Kreller knyga „Drambliai nematomi“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla).

8.Eugenijos Stravinskienės premija – už reikšmingiausią ir meniškiausią metų vertimą vaikams – apdovanota Rasos Stamkauskienės iš anglų kalbos išversta Matto Haigo knyga „Kaip Kalėdų berniukas tėčio ieškojo“ (leidykla „Tyto alba“).

9.Vinco Aurylos premija – už paskaitas ir susitikimus, propaguojančius gerą vaikų bei paauglių literatūrą ir skaitymą skiriama literatūrologei Danguolei Šakavičiūtei.

     Desertui - Spektaklio „Kaulinis senis ant geležinio kalno“ pagal Jono Basanavičiaus užrašytą lietuvių liaudies pasaką ir Birutės Žilytės iliustracijas, kurio kūrybinė grupė (LNDT) šiemet, kovo 27d., Teatro dieną, buvo apdovanota Auksiniu kryžiumi.

     Kai koks nors berniukas ar mergaitė sako: „Aš nemėgstu skaityti!“, mane ima juokas. Nes aš jais netikiu. Juk jie ir ledus laižo, ir visokius žaidimus žaidžia, ir kino filmus žiūri. Kitaip sakant, mėgsta malonumus. O juk skaityti yra ne vien darbas, jausmų ugdymas, vaizduotės ir asmenybės turtinimas, bet pirmiausia – didžiulis malonumas. Kaip tik dėl to vaikų rašytojai ir rašo knygas! – tokiais rusų rašytojo Sergejaus Machotino žodžiais kalbėjo literatūros kritikas, vadovėlių autorius Kęstutis Urba.

    Taigi, dalyvavome tikroje šventėje, o grįždami dar užsukome ir į „Keule rūkė“. Čia taip pat patyrėme naujų įspūdžių.

     Dėkojame  IBBY Lietuvos skyriui už bilietus, o gimnazijos  administracijai už autobusiuką. Vairuotojui V.Spornui už saugią kelionę, o klasės auklėtojai I. Labuckienei už tai, kad buvome kartu.

Aštuntokai ir  lietuvių kalbos mokytoja Z.Čičelienė
Ankstesni įrašai


     MEPA projekto jaunieji ambasadoriai kovo 9 d. pasikvietė didžiąją  moksleivių dalį į aktų salę ir hip hopo ritmu paskelbė žinią apie dalyvavimą projekte, apie numatomas veiklas. Netrukus atsirado šio projekto nuorada mokyklos internetiniame puslapyje. Kartu startavo ir viktorina „Europiukas“ bei info kampelis (internetinių puslapių nuorados, kviečiančios pasisemti žinių apie ES bei EP veiklas, naujienas).

     Kovo 30 dieną II klasės mokiniai susipažino su Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Ignalinos skyriaus darbuotojais.

     Kovo 24 dieną mūsų gimnazijoje svečiavosi docentė Jurgita Daubarienė, turizmo ir viešbučių administravimo studijų dėstytoja, ir Vaida Steponėnienė, karjeros centro vadovė, iš Utenos kolegijos. Ši ugdymo įstaiga – vienintelė Rytų Aukštaitijos regiono aukštoji mokykla, kurioje vykdomos aukštosios koleginės studijos, orientuotos į praktinę veiklą.

     Norėdamos pagilinti mokinių teorines teisines žinias ir diskusijos pagalba pasigilinti į taršos problemas Lietuvoje ir Vidiškių apylinkėse, kartu su istorijos mokytoja nutarėme kovo 21 dieną organizuoti integruotą biologijos – istorijos pamoką „Ekologinis teismas“.

     Ankstų šeštadienio rytą mes, 5 klasės mokiniai, išvykome į Anykščius – unikalų Lietuvos miestelį – nedidelį, bet itin turtingą kultūrinių ir istorinių objektų.