Kas yra sintetinė biologija?

Daugeliui mokinių kilo šis klausimas. Po išsamios Gyčio ir Robertos – Vilniaus universiteto studentų – paskaitos, susitikime dalyvavę gimnazistai sužinojo, kad tai yra daugiadisciplininė mokslo šaka, leidžianti pasitelkti inžinerijos principus ir kurti naujas biologines sistemas bei tų sistemų komponentus. Šiuo metu siekiama sukurti efektyvias alternatyvias biologines sistemas, skirtas mokslui, inžinerijai, medicinai, pramonei ar kitoms sritims plėtoti.

Mokiniai buvo supažindinti su DNR molekulės sandara, bakterijų struktūromis, o svarbiausia – su pagrindine bakterijos struktūra – plazmide. Plazmidės yra apskritos formos DNR struktūros, kuriomis į mikroorganizmus pernešama įvairi genetinė informacija ir keičiamos ląstelių funkcijos, todėl plazmidės itin plačiai naudojamos biotechnologijoje.

Studentai supažindino mokinius su savo specialybe ir daug dėmesio skyrė savo veiklos pristatymui. Jie jau keleri metai dalyvauja tarptautiniame sintetinės biologijos konkurse „iGEM“, kuriame dalyvauja virš 300 komandų iš įvairių šalių, o Lietuvos komanda visada grįžta su apdovanojimais. Baigiantis paskaitai, pasižiūrėjome bakterijų pasėlius, pauostėme studentų sukurtų, pasitelkus bakterijas, kvapų.

Pasiklausę paskaitos, praplėtėme savo žinias genų inžinerijos srityje. Palinkėjome studentams sėkmės įgyvendinant savo ketinimus mokslinėje veikloje.

Ona Motiejonienė, biologijos mokytoja ekspertė, gamtosauginės veiklos koordinatorė

Pavasarėjančios kovo 22 dienos vakarą į neįprastai tylią gimnaziją rinkosi 7 klasės mokiniai. Ir taip prasidėjo paslaptinga naktis mokykloje.

Susitikimas su 3-6 klasių moksleiviais išties buvo džiugus. Rašytoja labai šiltai ir maloniai bendravo, mokiniai ją klausinėjo ir apie kūrybą, ir apie asmeninį gyvenimą, ne vienas ir knygelę buvo perskaitęs, ir apie jauną autorę buvo girdėjęs. O tiems, kas nepateko į susitikimą, ne pro šalį susirasti ir perskaityti bet kurį iš keturių kūrinių, nes pasakojimai labai pagaulūs ir tinka bet kokio amžiaus žmogui.

Visą kovo mėnesį gimnazijoje vyko įvairios veiklos, skirtos patyčių prevencijai ir kitokio žeminančio elgesio stabdymui. Ši iniciatyva pakeitė devynerius metus vykusią nacionalinę „Veiksmo savaitę BE PATYČIŲ".

Kreipiamės  į Jus ir labai prašome ir šiais, 2019 m., iki  gegužės 2 dienos pervesti  į Ignalinos r. Vidiškių gimnazijos sąskaitą  2 % paramą, kuri  mums yra labai reikalinga.  Mokinių nuomone, lėšas  panaudotume  ypač svarbiems  gimnazijos bendruomenės poreikiams patenkinti  bei  būtiniausioms  priemonėms įsigyti.

Ignalinos r. Vidiškių gimnazijos 7, IG, IIG ir IIIG klasių mokiniai, artėjant Pasaulinei tuberkuliozės dienai – kovo 24-ąjai, prisijungė prie Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro skelbiamos iniciatyvos „ABC apie TB“.